MALT EKSTRAKTININ KULLANILDIĞI ÜRÜNLER

Çikolatalı Ürünler

Malt Ekstraktı çikolata ve çikolatalı kremalarda genellikle tat için kullanılır. Çikolatanın tadını ön plana çıkarır. Karemelimsi bir tat katar. Ayrıca şekersiz ürünlerde çikolatanın tadını iyileştirir . En çok dolgularda kullanılmasına rağmen çikolatanın kendisinde de kullanılabilir.Çikolata içerisindeki sert tatları dengeler ve meyvemsi aromaları artırır.Malt ekstraktı çikolatalı ürünlerde kullanıldığı zaman , kuru madde oranı minimum %95 olmalıdır.Dolayısıyla ürününün toz formu tercih edilmelidir. Ph seviyesi ise 4.5 – 5.5 arasında olmalı.Dozaj son uygulamanın niteliğine ve üreticinin tercihine göre %2.5 – 10 arası olabilir.

Malt ekstraktının çikolataya kattıkları:

1) Sert tatları yuvarlar.

2) Tatlandırıcı olarak işlev görür.

3) B Vitamini ve bazı mineraller içerdiğinden ürünün besleyici değerini artırır.

4) Tamamen doğal bir üründür.

5) Malt ekstraktının içeriğindeki şekerin çoğunluğu Maltoz’dur .Bu şeker tipi ürün hazırlanırken kristalize olmaz. Bu da hem tekstür hem de raf ömrü için faydalıdır.

6) Son ürünün tadı ve ağızda bıraktığı hissi geliştiren sinerjik bir etki yaratır.

Eğer üretici üründe karamel ya da toffee tadı oluşturmak isterse, toz malt ekstraktı kullanır çünkü bu tat karamelize şekerlerle sağlanır.

Bu tip şekerler de malt ekstraktının içeriğini oluşturur. Bununla ilgili dozaj üreticinin istediği karamel tadı yoğunluğuna göre denemelerle belirlenir.

malt_kullanim_alanlari_cikolatali_urunler

Bisküvi - Kraker - Grisiniler

malt_kullanim_alanlari_biskuvi_kraker_grissini

Bisküvi, kraker, grisini, çıtır ekmek gibi fırınlanmış ürünlerde gevrekliği artırır,  doğal tahıl rengi verir. Ürünün daha iyi kabarmasını sağlar. Raf ömrünü uzatır.Doğal aroma verici ve renklendirici vazifesi görür.

Kahvaltılık Tahıllı Ürünler

Mısır gevreği ve müsli gibi ürünlere güzel renk ve aroma verir. Tadı artırır. Ürünün raf ömrünü uzatır. Ürüne hem tatlılık katar hem de lezzetli gevrek bir ürün yüzeyi oluşturur.

Tahıl ve Granola Barlar

Hafif , yumuşak ve şekerli  bir tat verir. Doğal birleştiricidir. Güzel bir malt aroması ve renk verir. Tadı dengeler.

Kedi Köpek Mamaları-Kedi Macunu

Avrupadaki  kedi-köpek mamalarında malt ekstraktı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Daha çok kuru mamalarda tercih edilmektedir.

Mamalara güzel lezzet vermekte, ayrıca besleyici içeriğiyle ürünün besleyiciliğini , lezzetini , tekstürünü arttırarak ürünü  iştah açıcı hale getirmektedir.

Ekmek ve Tahıllı Ürünler

Hem renk ve hem de doğal bir tat ve aroma sağlar. Hamurun daha iyi ve homojen mayalanmasını sağlar. Hamuru birarada tutar ve homojen olmasını sağlar. Hamuru daha esnekleştirerek, yoğrulmasını kolaylaştırır. Ürünün raf ömrünü artırır. Güzel renkte gevrek bir kabuk oluşmasını sağlar. Ekmekte kabuk oluşumuna ve hacmin artmasına olumlu etkiler yapmaktadır. İçeriğinde, maltoz bulunması fermentasyonun artmasına olumlu etki yapmaktadır.

Dondurmalar

Tatlandırıcı vazifesi görür. Donma noktası ve füzyonu kontrol eder. Karışımın kalınlığını kontrol eder. Aromaları ön pana çıkarır. Buz ve laktoz kristallerinin oluşmasını engeller.

Alkolsüz Meşrubatlar-Malt İçecekleri-Toz İçecekler

Ürünün suda ve sütte çözünebilirliği olmasından dolayı tat ve aroma verici olarak kulanılabilir. Yüksek enerji seviyesi , vitamin ve proteinlerden oluşan besleyici içerğiyle ürüne katkı sağlar.Çikolatalı toz içeceklerde tatlı malt tadı üründeki çikolata tadını kuvvetlendirir.Malt esktraktı seyreltik haliyle ve çeşitli katkılarla aromatize edilerek alkol içermeyen malt içeceği olarak da kullanılabilir.